Profil školy
Základná škola v Novej Dedinke je škola s právnou subjektivitou od 1. januára 2002. Poskytuje základné vzdelanie pre deti vo veku od 6 do 15 rokov. V školskom vzdelávacom programe pre 1. až 4. ročník primárneho vzdelávania v rámci disponibilných hodín ponúkame: anglický jazyk od prvého ročníka, matematiku, slovenský jazyk a literatúru a prírodovedu. Pre 5. – 9. ročník nižšieho sekundárneho vzdelávania sú disponibilnými hodinami druhý cudzí jazyk od siedmeho ročníka, matematika, chémia, biológia, dejepis, geografia a cvičenia zo slovenského jazyka a cvičenia z matematiky. Prierezové témy sú súčasťou školského vzdelávacieho programu.
Počet žiakov navštevujúcich Základnú školu v Novej Dedinke sa pohybuje v počte 400 – 450, v školskom roku 2024/2025 je mierny nárast oproti predchádzajúcim rokom, počet tried sa zvýši o dve, čo je 20 tried, 10 tried pre primárne vzdelávanie a 10 tried pre nižšie stredné vzdelávanie. Základnú školu navštevujú prevažne žiaci s trvalým pobytom v Novej Dedinke, je však záujem o našu školu aj z okolitých obcí. Každoročne pribúdajú aj žiaci so ŠVVP a zvyšuje sa počet žiakov s podpornými opatreniami, ktorým sú podporou 4 pedagogickí asistenti a školský špeciálny pedagóg. Školský klub detí pracuje podľa schváleného školského výchovného programu, počet žiakov navštevujúcich školský klub detí sa pohybuje v počte 180 – 210 žiakov, čo je 7 – 8 oddelení. Jeho prevádzka je počas pracovných dní v čase 6:30 hod. – 7:40 hod. pred vyučovaním a v čase 11:40 hod. – 17:00 hod. po vyučovaní.
Nárastom počtu žiakov na škole sa mierne zvyšuje aj počet zamestnancov. Na škole pracuje 38 pedagogických zamestnancov a 4 nepedagogickí. Pedagogickí zamestnanci vykonávajú činnosť v kategórii učiteľ, vychovávateľ, pedagogický asistent, školský špeciálny pedagóg. Niektorí pedagogickí zamestnanci vykonávajú špecializované činnosti v kariérových pozíciách ako uvádzajúci pedagogický zamestnanec, triedny učiteľ, vedúci vzdelávacích oblastí, koordinátori, kariérový poradca, koordinátor školského podporného tímu. Tím nepedagogických zamestnancov tvoria: účtovníčka a súčasne personalistka, školník – údržbár, 3 upratovačky (z toho jedna na čiastočný úväzok).
Škola ponúka v popoludňajších hodinách aj rôznorodú záujmovú činnosť, ktorú vedú učitelia školy, tiež zabezpečuje krúžky organizované rôznymi externými spoločnosťami a organizáciami (napr. anglický krúžok, krúžok taliančiny, rôzne športové krúžky - futbalový, gymnastika, box....).
Od školského roku 2021/2022 na škole pracuje školský parlament, ktorého činnosť koordinujú pedagógovia. Školský parlament má vypracovaný svoj štatút a plán, na vypracovaní ktorého sa podieľajú všetci jeho členovia. Vyjadruje sa ku rôznym skutočnostiam, ktoré súvisia s činnosťou školy a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň pomáha organizovať. Rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľke školy a vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok.
Škola sa vo svojej profilácii zameriava na:
- Vyučovanie cudzích jazykov už od 1. ročníka
- Zvýšenie čitateľskej, matematickej, prírodovednej gramotnosti
- Environmentálne aktivity
- Zlepšovanie výsledkov v rámci Slovenska na testovaní T9
- Rozvoj a zvyšovanie zručností práce s IKT technológiami
- Zvyšovanie odolnosti žiakov proti sociálno-patologickým javom
- Zvyšovanie fyzickej kondície a pohybových zručností žiakov
- Organizovanie preventívnych aktivít v rámci prevencie, preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom
- Monitorovanie aktuálneho stavu prípadného zneužívania návykových látok žiakmi so zameraním na preventívne aktivity, spoluprácu s poradenskými odbornými orgánmi,
- Poskytovanie odborných poradensko-terapeutických konzultácií žiakom, rodičom, pedagógom a vedeniu školy so zameraním na zdravý osobnostný rozvoj a duševné a fyzické zdravie žiakov a psychickú odolnosť
- Zdravý životný štýl
- Reprezentáciu a imidž školy
- Rozvíjanie profesijných kompetencií učiteľov
Vízia školy
Nastal čas, aby sme sa aj my, učitelia Základnej školy v Novej Dedinke začali nazerať na školu aj inými očami ako doteraz. Aby sme učili žiakov ako byť najlepšou verziou seba, ako žiť kvalitný a plnohodnotný život, ako rozvíjať svoj potenciál ako byť dobrým prínosom pre seba a v budúcnosti aj pre spoločnosť. Pripravovať žiaka pre život. Vytvárať v škole spolupracujúce spoločenstvo, kde sa žiak rozvíja v zmysluplnom a tvorivom prostredí. Vytvárať kvalitné, inkluzívne a účastné prostredie pre žiakov. Poskytovať také hodnoty, prostredie a podmienky pre výchovu a vzdelávanie, ktorých výsledkom bude tvorivý a kriticky mysliaci mladý človek s vedomosťami a schopnosťami pre ďalší úspešný život. Chceme dosiahnuť, aby žiaci disponovali aj správnym morálnym úsudkom pri prekonávaní životných situácií, a to vzájomnou spoluprácou žiakov, rodičov a učiteľov.
Našou snahou je a bude rozvíjať u žiakov kľúčové kompetencie poskytovaním praktických príležitostí a prepojením vyučovania s praxou. Hľadať a nájsť také metódy a postupy, ktoré by zefektívnili vyučovací proces a upravili ho potrebám každého žiaka, pričom sa musíme pozerať na žiakov nie ako na masu ale na individualitu každého z nich. Chceme odbúrať stereotypy, s ktorými sa často stretávame v edukačnom procese napr. dôraz kladený na kognitívny rozvoj žiaka, hodnotenie zamerané skôr na logicko-matematickú a verbálno-jazykovú inteligenciu žiaka, direktívny vzťah medzi učiteľom a žiakom, slabá podpora motivácie či nedostatočný priestor pre tvorivosť, spontánnosť, vyjadrenie pocitov, prejav emócií, rozvoj všetkých druhov inteligencií u žiaka.
Chceme zmeniť rolu učiteľa. Nebude už iba osobou, ktorá vysvetľuje, kontroluje a hodnotí, ale stáva sa poradcom a sprievodcom žiaka pri vyhľadávaní informácií a osvojovaní si vedomostí. Radí žiakovi ako a čo sa učiť, vytvára podmienky pre rozvíjanie tvorivosti a zvyšovanie vnútornej motivácie žiaka. Je dôležité integrovať do vyučovacieho procesu autenticitu a kongruenciu, akceptáciu, empatiu a sebahodnotenie. A tak vytvoriť prostredie eliminujúce negatívne vzťahy a podporujúce sebadôveru, tvorivejšie myslenie, záujem konštruktívne riešiť problémy, internú motiváciu, spontánnosť či sebadisciplínu.
Viaceré štúdie nielen prosperujúcich krajín poukazujú na dôležité piliere – priority, na ktoré by sa školy mali zamerať. Ide o duševné zdravie a budovanie psychickej odolnosti. Duševné poruchy ovplyvňujú zdravie, výkonnosť, prospech žiakov, sú pôvodom sebapoškodzovania, zhoršenej pozornosti, únavy, negatívneho hodnotenia, problémov so spolužiakmi, nízkeho sebavedomia, nervozity, podráždenosti, porúch spánku a príjmu potravy. Moja dlhoročná prax a poznanie potrieb všetkých účastníkov školského procesu, či už žiakov, učiteľov alebo aj rodičov ma doviedli k presvedčeniu, ako je čoraz nutnejšie sústrediť pozornosť k rozvíjaniu psychickej odolnosti a duševného zdravia žiakov. Mnohí v živote prežili rôzne traumy, ktoré môžu mať súvis s neskorším psychickým a fyzickým zdravím v dospelosti. Novodobým problémom sa stáva komunikácia žiakov v on-line priestore, v ktorom sa dokážu zdôveriť jednoduchšie ako pri osobnom stretnutí. Stávame sa svedkami ako mnohým žiakom nezáleží na vzdelaní, nepáči sa im v škole, nedôverujú svojim učiteľom, niektorí zažili konfliktné situácie v domácom prostredí, v ktorom sa primálo rozprávajú na témy súvisiace s ich každodenným životom, dochádza k sebapoškodzovaniu či suicidálnym myšlienkam.
Do procesu formovania charakteru každého jedinca, žiaka, učiteľa, do nášho správania, konania a myslenia vstupuje množstvo atribútov, v ktorých treba hľadať súvislosti, všetko so všetkým súvisí. Na našej škole využijeme a uplatníme spôsoby a metódy, ktorými sa budeme spolupodieľať na podpore duševného a fyzického zdravia žiakov školy, rozvíjať zručnosti podporujúce duševné zdravie a sociálno-emocionálne zručnosti, psychickú odolnosť, fyzickú zdatnosť, vytrvalosť, silné stránky charakteru, a to prevenciou, edukáciou a intervenciou.
Chceme, aby na našej škole bola viac vážená spolupráca a tímová práca, chceme, aby prostredie, ktoré bolo doposiaľ vnímané ako veľký ekologický systém, ktorého sú ľudia iba súčasťou, bolo vnímané ako prostredie, v ktorom sa budeme spolupodieľať na tvorbe zdravého prostredia v nadväznosti na prírodu. Každý musí byť aktívny, musí mať zručnosti, vedomosti a túžbu prispievať k správnemu rozvoju školy a spoločnosti. Chceme spolupracovať a otvoriť sa iným školám, spájať sa, spolupracovať s komunitou, organizáciami a v neposlednom rade otvoriť sa komunikácii so žiakmi, rodičmi. Ide nám o vzdelávanie otvorené, flexibilné, reflektujúce rozličné potreby, podmienky a ciele žiakov, a taktiež rozvíjajúce individuálne talenty a silné stránky, aby všetci mohli rozvinúť svoj potenciál.
Mgr. Ivana Tallová
riaditeľka školy